Norqain - NN1001SC1CA/EB101-BR
NN1001SC1CA/EB101-BR Adventure Neverest 40 Stainless Steel / Green / Black Rubber
| Brand: | Norqain |
|---|---|
| Family: | Adventure |
| Reference: | NN1001SC1CA/EB101-BR (aka: NN1001SC1CA/EB101-BR) |
| Name: | NN1001SC1CA/EB101-BR Adventure Neverest 40 Stainless Steel / Green / Black Rubber |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Norqain Adventure Neverest NN1001SC1CA/EB101-BR has a stainless steel case of 40.00mm, which is crowned by a knurled bezel with ceramic inlay calibrated for 60 units. Power comes from caliber NN20/1, which can be seen through the see-through case back. The dial is Green.