Norqain - NNB1001BBWA/IL107-BBF
NNB1001BBWA/IL107-BBF Adventure Neverest Night Sight 40 DLC / SuperLuminova / Brown - Black Flex
| Brand: | Norqain |
|---|---|
| Family: | Adventure |
| Reference: | NNB1001BBWA/IL107-BBF (aka: NNB1001BBWA/IL107-BBF) |
| Name: | NNB1001BBWA/IL107-BBF Adventure Neverest Night Sight 40 DLC / SuperLuminova / Brown - Black Flex |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | SuperLuminova |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Norqain Adventure Neverest NNB1001BBWA/IL107-BBF has a DLC-coated stainless steel case of 40.00mm, which is crowned by a knurled bezel with inlay engraved with a compass scale. Power comes from caliber NN20/1, which can be seen through the see-through case back. The dial is SuperLuminova.