Omega - 220.10.38.20.01.004
220.10.38.20.01.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 38 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.10.38.20.01.004 (aka: 22010382001004) |
| Name: | 220.10.38.20.01.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 38 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 220.10.38.20.01.004 has a stainless steel case of 38.00mm, and a -new for 2017- gloss Black dial. This watch is powered by caliber 8800.