Omega - 220.12.41.21.02.004
220.12.41.21.02.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Stainless Steel / Silver / Ryder Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.12.41.21.02.004 (aka: 22012412102004) |
| Name: | 220.12.41.21.02.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Stainless Steel / Silver / Ryder Cup |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 220.12.41.21.02.004 Ryder Cup was introduced in 2018 as a tribute to Omega's status as official timekeeper of the Ryder Cup. It features gold accents on both dial and case back. It is delivered with both the stainless steel bracelet as well as the flush-fit rubber strap. The connecting link on the latter is done in gold too.