Omega - 220.12.41.21.02.005
220.12.41.21.02.005 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 41 Stainless Steel / Silver / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.12.41.21.02.005 (aka: 22012412102005) |
| Name: | 220.12.41.21.02.005 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 41 Stainless Steel / Silver / Rubber |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra Small Seconds reference [WATCH_REF} has a Stainless Steel case and a Silver dial with teak-pattern. This watch is powered by caliber 8917, a self-winding movement with small seconds and date. This watch was introduced in 2021.