Omega - 220.12.43.22.03.002
220.12.43.22.03.002 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 43 Worldtimer Stainless Steel / Summer Blue / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.12.43.22.03.002 (aka: 22012432203002) |
| Name: | 220.12.43.22.03.002 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 43 Worldtimer Stainless Steel / Summer Blue / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
7 195 €
Maximum price
9 353 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 709 €
Closing price
7 709 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster Aqua Terrra Worldtimer was first seen at BaselWorld 2017 as a limited edition of 87 pieces. featuring a platinum case. New variations, in in stainless steel or 18K Sedna gold, were added to the collection in 2019. Reference 220.12.43.22.03.002 has a stainless steel case and a rubber strap It features a 'Summer' blue dial. The center of the dial contains a 24-hour glass ring, with light blue to indicate daytime and dark blue to indicate night. The vision of Earth is created on a grade 5 titanium plate. This has been laser-ablated to create the blue ocean, leaving a relief of the continents. The contrasting colours of the Earth’s surface are obtained naturally by the laser’s chemical reaction.