Omega - 220.15.34.20.55.001
220.15.34.20.55.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.15.34.20.55.001 (aka: 22015342055001) |
| Name: | 220.15.34.20.55.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The original Omega Seamaster Aqua Terra was introduced in 2002 as a successor to the earlier Seamaster 120 - a more elegant, less sporty version of Omega's dive watches. It was available in a wide variety of configurations, with either quartz or mechanical movements. Since then, the Aqua Terra has been revamped several times, with the present generation having been launched at BaselWorld 2017. Reference 220.10.34.20.55.001 has a stainless steel case with diamond-set bezel. It is powered by the Master Co-Axial caliber 8800 and features a white mother-of-pearl dial.