Omega - 220.20.38.20.55.002
220.20.38.20.55.002 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 38 Stainless Steel / Sedna Gold / MOP - Diamond / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.20.38.20.55.002 (aka: 22020382055002) |
| Name: | 220.20.38.20.55.002 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 38 Stainless Steel / Sedna Gold / MOP - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra Small Seconds reference [WATCH_REF} has a stainless steel and Sedna gold case, with a White mother-of-pearl dial. This watch is powered by caliber 8802, a self-winding movement with small seconds and date. This watch was introduced in 2021.