Omega - 220.53.34.20.10.001
220.53.34.20.10.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Moonshine Gold / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.53.34.20.10.001 (aka: 22053342010001) |
| Name: | 220.53.34.20.10.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Moonshine Gold / Grey |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The original Omega Seamaster Aqua Terra was introduced in 2002 as a successor to the earlier Seamaster 120 - a more elegant, less sporty version of Omega's dive watches. It was available in a wide variety of configurations, with either quartz or mechanical movements. Since then, the Aqua Terra has been revamped several times, with the present generation having been launched at BaselWorld 2017. The Omega Seamaster Aqua Terra reference 220.53.34.20.10.001 was added to the collection in 2022. This watch sports a case in Omega's proprietary Moonshine gold, and a Grey dial.