Omega - 220.55.38.20.09.001
220.55.38.20.09.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 38 Sedna Gold - Diamond / Pink / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.55.38.20.09.001 (aka: 22055382009001) |
| Name: | 220.55.38.20.09.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer Small Seconds 38 Sedna Gold - Diamond / Pink / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra Small Seconds reference [WATCH_REF} has a Sedna Gold case and a Pink jade dial. This watch is powered by caliber 8801, a self-winding movement with small seconds and date. This watch was introduced in 2023.