Omega - 220.58.34.20.99.004
220.58.34.20.99.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Sedna Gold / Diamond / Wave Ruby / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.58.34.20.99.004 (aka: 22058342099004) |
| Name: | 220.58.34.20.99.004 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Sedna Gold / Diamond / Wave Ruby / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The original Omega Seamaster Aqua Terra was introduced in 2002 as a successor to the earlier Seamaster 120 - a more elegant, less sporty version of Omega's dive watches. It was available in a wide variety of configurations, with either quartz or mechanical movements. Since then, the Aqua Terra has been revamped several times, with the present generation having been launched at BaselWorld 2017. Reference 220.58.34.20.99.004 has its case done in Omega's proprietary 'Sedna' gold. The dial features a diamond-set wave pattern and ruby hour markers.