Omega - 220.58.38.20.99.008
220.58.38.20.99.008 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Canopus Gold - Diamond / Champagne
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.58.38.20.99.008 (aka: 22058382099008) |
| Name: | 220.58.38.20.99.008 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 34 Canopus Gold - Diamond / Champagne |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Canopus Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 220.58.38.20.99.008 has a Canopus Gold case of 34.00mm, which is crowned by a diamond-set bezel. This watch is powered by caliber 8807, a self-winding movement with central seconds and date. The Salmon dial is crafted from PVD-treated Themis Gold.