Omega - 220.92.41.21.06.001
220.92.41.21.06.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Ultra Light Titanium / Grey - Red / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.92.41.21.06.001 (aka: 22092412106001) |
| Name: | 220.92.41.21.06.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Ultra Light Titanium / Grey - Red / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 'Ultra Light' was introduced in August of 2019. Built for sportng comfort, this Aqua Terra features an ergonomically optimized case made of a lightweight alloy called 'Gramma Titanium', a telescopic crown that can be hidden in the case when not in use, and a light-weight titanium movement.