Omega - 220.93.43.22.99.001
220.93.43.22.99.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 43 Worldtimer Platinum / Enamel / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 220.93.43.22.99.001 (aka: 22093432299001) |
| Name: | 220.93.43.22.99.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 43 Worldtimer Platinum / Enamel / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 87 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terrra Worldtimer was introduced at BaselWorld 2017 as a limited edition of 87 pieces. It features a platinum case and a matching dial with hand-crafted enamel center. It is powered by caliber 8939.