Omega - 231.10.44.50.02.001
231.10.44.50.02.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 231.10.44.50.02.001 (aka: 23110445002001) |
| Name: | 231.10.44.50.02.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Part of Omega's Olympic collection, the Seamaster Aqua Terra reference 231.10.44.50.02.001 features a stainless steel case of 44mm and a matching stainless steel bracelet. This watch has a silver dial with Arabic numerals. A reference to the Olympic Games is found on the chronograph seconds hand: the Olympic Rings act as a counter weight. The closed caseback too hints to Omega's role as official timekeeper.