Omega - 231.13.43.22.02.003
231.13.43.22.02.003 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 43 Annual Calendar Stainless Steel / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 231.13.43.22.02.003 (aka: 23113432202003) |
| Name: | 231.13.43.22.02.003 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 43 Annual Calendar Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra reference 231.13.43.22.02.003 has a stainless steel case, which houses Omega's caliber 8601 - a self-winding movement with co-axial escapement and annual calendar. The dial is silver.