Omega - 231.53.43.22.01.001
231.53.43.22.01.001 Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial 43 Annual Calendar White Gold / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 231.53.43.22.01.001 (aka: 23153432201001) |
| Name: | 231.53.43.22.01.001 Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial 43 Annual Calendar White Gold / Grey |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 161 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra represents a fine mix between sports and elegance. It's refined yet robust -boasting a water resistance of 150 meters- and its signature elements include the dial inspired by the wooden decks of luxury sailboats, the twisted 'lyre' lugs, and a distinct hand set. The present model has a 43mm case that houses an Omega in-house co-axial movement with annual calendar complication. As reference 231.53.43.22.01.001, the Aqua Terra Annual Calendar features a white gold case. It is fitted with an alligator leather strap.