Omega - 522.10.41.21.04.001
522.10.41.21.04.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Beijing 2022
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 522.10.41.21.04.001 (aka: 52210412104001) |
| Name: | 522.10.41.21.04.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Beijing 2022 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra reference 522.10.41.21.04.001 was introduced in 2021, celebrating the upcoming 2022 Beijing Olympic Winter Games. The dial has a frosted pattern, whilst on the case back the Beijing 2022 logo is stamped.