Omega - 522.10.42.21.03.001
522.10.42.21.03.001 Seamaster Aqua Terra 150m Master Co-Axial 41.5 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Olympic Collection PyeongChang 2018
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 522.10.42.21.03.001 (aka: 52210422103001) |
| Name: | 522.10.42.21.03.001 Seamaster Aqua Terra 150m Master Co-Axial 41.5 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Olympic Collection PyeongChang 2018 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 2018 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial PyeongChang 2018 is a limited edition version of the Omega Seamaster Aqua Terra, released in 2016 in anticipation of the 2018 Olympic Winter Games to be held in South Korea. It features a blue 'teak concept'dial with the text 'PYEONGCHANG 2018' printed, in the colors of the Olympic Rings, on the minute track. The limited edition is engraved on the side of the case, while the transparent sapphire crystal caseback includes the official “Olympic Games PyeongChang 2018”.