Omega - 522.10.44.50.03.001
522.10.44.50.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 522.10.44.50.03.001 (aka: 52210445003001) |
| Name: | 522.10.44.50.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Introduced in honor of the 2012 London Olympics, the Seamaster Aqua Terra reference 522.10.44.50.03.001 features a stainless steel case of 44mm and a matching stainless steel bracelet. This watch has a blue dial. The case back is engraved with the 2012 London Olympics logo.