Omega - 522.23.44.50.03.001
522.23.44.50.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Blue / Olympic Collection London 2012
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 522.23.44.50.03.001 (aka: 52223445003001) |
| Name: | 522.23.44.50.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial 44 Chronograph Stainless Steel / Red Gold / Blue / Olympic Collection London 2012 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Aqua Terra 150M Chronograph was created in honor of Omega's role as official timekeeper for the Olympics.. The case, in stainless steel and rose gold, measures a generous 44mm. The automatic chronograph movement is fitted with Omega's co-axial escapement and displays the date through a window in between 4 and 5 o'clock. Both dial as well as the alligator strap are blue.