Omega - 522.53.41.21.03.001
522.53.41.21.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Yellow Gold / Blue / Tokyo 2020 Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Aqua Terra |
| Reference: | 522.53.41.21.03.001 (aka: 52253412103001) |
| Name: | 522.53.41.21.03.001 Seamaster Aqua Terra 150M Master Chronometer 41 Yellow Gold / Blue / Tokyo 2020 Olympics |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra reference 522.53.41.21.03.001 was created in celebration of the 2020-2021 Tokyo Olympics. This Aqua Terra has a Yellow Gold case of 41.00mm, and a Blue dial with Tokyo 2020 pattern.