Omega - 123.10.27.60.53.001
123.10.27.60.53.001 Constellation Quartz 27 Brushed Stainless Steel / Blue Feather
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 123.10.27.60.53.001 (aka: 12310276053001) |
| Name: | 123.10.27.60.53.001 Constellation Quartz 27 Brushed Stainless Steel / Blue Feather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The especially dramatic and enduring design concept of the OMEGA Constellation line is characterized by its famous “Griffes”, or claws, and striking dials. This model features a blue lacquered dial decorated with a feathered pattern that flows between the iconic claws. The dial is complete with 12 diamond indexes. The stainless steel bezel, with its engraved Roman numerals, is mounted on a 27 mm stainless steel case and is presented on a stainless steel bracelet. This timepiece is powered by the quartz calibre 1376.