Omega - 123.10.35.20.10.001
123.10.35.20.10.001 Constellation Co-Axial 35 Stainless Steel / Bronze
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 123.10.35.20.10.001 (aka: 12310352010001) |
| Name: | 123.10.35.20.10.001 Constellation Co-Axial 35 Stainless Steel / Bronze |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega Constellation is one of Omega's iconic watches. The design of the current model is based on the original Constellation Manhattan of the early eighties, which has been refined and improved throughout the decades. Its lines are clean and modern; architectural almost. Yet the Constellation still exudes a certain air of elegance and refinement that is hard to replicate. The current model has a case of 35mm, which houses the self-winding caliber 2500. As reference 123.10.35.20.10.001, it has an unusual bronze dial.