Omega - 127.20.27.20.52.001
127.20.27.20.52.001 Constellation Co-Axial Master Chronometer 27 Stainless Steel / Red Gold / Silver Silk-Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 127.20.27.20.52.001 (aka: 12720272052001) |
| Name: | 127.20.27.20.52.001 Constellation Co-Axial Master Chronometer 27 Stainless Steel / Red Gold / Silver Silk-Diamond |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega Constellation ref. 127.20.27.20.52.001 has both its case and bracelet done in a combination of stainless steel and red gold. The silver dial has a slight silk motif and diamond-set hour markers.