Omega - 127.25.27.20.55.001
127.25.27.20.55.001 Constellation Co‑Axial Master Chronometer 27 Small Seconds Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 127.25.27.20.55.001 (aka: 12725272055001) |
| Name: | 127.25.27.20.55.001 Constellation Co‑Axial Master Chronometer 27 Small Seconds Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The especially dramatic and enduring design concept of the OMEGA Constellation line is characterized by its famous “Griffes”, or claws, and striking dials. This model features a white pearled mother-of-pearl dial with 10 diamond indexes and a date window at 6 o'clock. There is also a small seconds feature at 9 o'clock that includes 4 diamond markers in 18K red gold holders. The diamond-set 18K red gold bezel is mounted on a 27 mm stainless steel casebody and is presented on a bracelet with brushed stainless steel links and polished 18K red gold bars. This timepiece is powered by the OMEGA Co-Axial Master Chronometer Small Seconds calibre 8704.