Omega - 131.10.25.60.53.001
131.10.25.60.53.001 Constellation Manhattan 25 Quartz Stainless Steel / Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.10.25.60.53.001 (aka: 13110256053001) |
| Name: | 131.10.25.60.53.001 Constellation Manhattan 25 Quartz Stainless Steel / Aventurine |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.90 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan was released late 2018. In this version the case measures 25mm across. It is powered by the quartz caliber 4061. Reference 131.10.25.60.53.001 has an aventurine dial.