Omega - 131.10.29.20.06.001
131.10.29.20.06.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.10.29.20.06.001 (aka: 13110292006001) |
| Name: | 131.10.29.20.06.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This new Omega Constellation Manhattan Co-Axial Master Chronometer was released late 2018. The original “Manhattan” look that was introduced in 1982 has been subtly updated in nearly every part of the iconic design. Reference 131.10.29.20.06.001 has a stainless steel case, matching bracelet and a grey dial. It is powered by Omega's self-winding caliber 8700.