Omega - 131.10.36.20.01.001
131.10.36.20.01.001 Constellation Master Chronometer 36 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.10.36.20.01.001 (aka: 13110362001001) |
| Name: | 131.10.36.20.01.001 Constellation Master Chronometer 36 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.20 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
4 410 €
Maximum price
6 272 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 662 €
Closing price
4 662 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2019, the Omega Constellation Master Chronometer pairs a 36.00mm case with the METAS-certified caliber 8800. Ref. 131.10.36.20.01.001 has a stainless steel case and a black dial. It is fitted with a stainless steel bracelet..