Omega - 131.13.39.20.06.001
131.13.39.20.06.001 Constellation Master Chronometer 39 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.13.39.20.06.001 (aka: 13113392006001) |
| Name: | 131.13.39.20.06.001 Constellation Master Chronometer 39 Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.20 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
4 512 €
Maximum price
5 858 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 600 €
Closing price
4 600 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2019, the Omega Constellation Master Chronometer pairs a 39.00mm case with the METAS-certified caliber 8800. Ref. 131.13.39.20.06.002 has a stainless steel case and a silver dial. It is fitted with an alligator strap.