Omega - 131.15.29.20.99.001
131.15.29.20.99.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel - Diamond / Purple Meteorite
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.15.29.20.99.001 (aka: 13115292099001) |
| Name: | 131.15.29.20.99.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel - Diamond / Purple Meteorite |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation 131.15.29.20.99.001 has a stainless steel case with diamond-set bezel, and a Purple meteorite dial. This watch is powered by caliber 8700, a self-winding movement with central seconds and date.