Omega - 131.20.25.60.52.002
131.20.25.60.52.002 Constellation Manhattan 25 Quartz Stainless Steel / Yellow Gold / Silver Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.20.25.60.52.002 (aka: 13120256052002) |
| Name: | 131.20.25.60.52.002 Constellation Manhattan 25 Quartz Stainless Steel / Yellow Gold / Silver Diamond |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Steel/Yellow gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.90 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan was released late 2018. In this version the case measures 25mm across. It is powered by the quartz caliber 4061. Reference 131.20.25.60.52.002 has a stainless steel / yellow gold case and a matching bracelet. The dial is silver.