Omega - 131.20.29.20.13.001
131.20.29.20.13.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Sedna Gold / Brown
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.20.29.20.13.001 (aka: 13120292013001) |
| Name: | 131.20.29.20.13.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Sedna Gold / Brown |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This new Omega Constellation Manhattan Co-Axial Master Chronometer was released late 2018. Its steel & 18K Sedna gold case measures 29mm in diameter. The brown dial features the hours, minutes, seconds and a date aperture at 6 o'clock. The watch is powered by a self-winding movement (calibre 8700) with 50 hours powers reserve. The movement, which is approved by METAS, is resitant to magnetic fields reaching 15,000 gauss and can be admired through the transparent case back. This Constellation Manhattan comes on a steel & 18K Sedna gold bracelet.