Omega - 131.20.29.20.53.002
131.20.29.20.53.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Sedna Gold / Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.20.29.20.53.002 (aka: 13120292053002) |
| Name: | 131.20.29.20.53.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Stainless Steel / Sedna Gold / Aventurine |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Aventurine |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan 131.20.29.20.53.002 was presented in 2019. It features a case and bracelet done in a combination of stainless steel and Sedna gold. The aventurine dial has diamond-set hour markers.