Omega - 131.20.36.60.08.001
131.20.36.60.08.001 Constellation Quartz 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.20.36.60.08.001 (aka: 13120366008001) |
| Name: | 131.20.36.60.08.001 Constellation Quartz 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.90 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2020, the Omega Constellation ref. 131.20.36.60.08.001 has a case of 36.00mm which holds the quartz caliber 4564. The dial is Champagne.