Omega - 131.23.34.20.63.001
131.23.34.20.63.001 Constellation Master Chronometer Small Seconds 34 Stainless Steel / Sedna Gold / Brown - Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.23.34.20.63.001 (aka: 13123342063001) |
| Name: | 131.23.34.20.63.001 Constellation Master Chronometer Small Seconds 34 Stainless Steel / Sedna Gold / Brown - Diamond |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.15 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the Omega Constellation Master Chronometer combines a 34.00mm case with the self-winding caliber 8802 with small seconds and date. Ref. 131.23.34.20.63.001 is executed in a combination of stainless steel and Sedna gold. The dial is Brown.