Omega - 131.50.25.60.53.001
131.50.25.60.53.001 Constellation Manhattan 25 Quartz Yellow Gold / Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.50.25.60.53.001 (aka: 13150256053001) |
| Name: | 131.50.25.60.53.001 Constellation Manhattan 25 Quartz Yellow Gold / Aventurine |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.90 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan was released late 2018. In this version the case measures 25mm across. It is powered by the quartz caliber 4061. Reference 131.50.25.60.53.001 has a Yellow gold case and an Aventurine dial.