Omega - 131.50.29.20.53.001
131.50.29.20.53.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.50.29.20.53.001 (aka: 13150292053001) |
| Name: | 131.50.29.20.53.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Blue |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This new Omega Constellation Manhattan Co-Axial Master Chronometer was released late 2018. In this configuration both case and bracelet are made of Sedna gold. The dial is blue.