Omega - 131.50.29.20.53.003
131.50.29.20.53.003 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.50.29.20.53.003 (aka: 13150292053003) |
| Name: | 131.50.29.20.53.003 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Aventurine |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This new Omega Constellation Manhattan Co-Axial Master Chronometer was added to the collection in 2019. Its 18K Sedna gold case measures 29mm in diameter. It features an Aventurine dial with diamond-set markers. This watch is powered by a self-winding movement (calibre 8701) with 50 hours powers reserve. The movement, which is approved by METAS, is resitant to magnetic fields reaching 15,000 gauss and can be admired through the transparent case back. This Constellation Manhattan comes on an 18K Sedna gold bracelet.