Omega - 131.50.29.20.55.001
131.50.29.20.55.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.50.29.20.55.001 (aka: 13150292055001) |
| Name: | 131.50.29.20.55.001 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / MOP |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This new Omega Constellation Manhattan Co-Axial Master Chronometer was released late 2018. Its 18K Sedna gold case measures 29mm in diameter. The mother-of-pearl dial with diamond markers features the hours, minutes, seconds and a date aperture at 6 o'clock. The watch is powered by a self-winding movement (calibre 8701) with 50 hours powers reserve. The movement, which is approved by METAS, is resitant to magnetic fields reaching 15,000 gauss and can be admired through the transparent case back. This Constellation Manhattan comes on an 18K Sedna gold bracelet.