Omega - 131.50.36.20.08.001
131.50.36.20.08.001 Constellation Master Chronometer 36 Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.50.36.20.08.001 (aka: 13150362008001) |
| Name: | 131.50.36.20.08.001 Constellation Master Chronometer 36 Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.20 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2019, the Omega Constellation Master Chronometer combines a 36.00mm case with the METAS-certified caliber 8800. Ref. 131.50.36.20.08.001 has yellow gold case and matching bracelet. The dial is champagne.