Omega - 131.53.29.20.99.002
131.53.29.20.99.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Green Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.53.29.20.99.002 (aka: 13153292099002) |
| Name: | 131.53.29.20.99.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Green Aventurine |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation reference 131.53.29.20.99.002 debuted in 2022. This watch has a Sedna Gold case of 29.00mm, housing the self-winding caliber 8701. The dial is Green aventurine.