Omega - 131.55.28.60.55.007
131.55.28.60.55.007 Constellation Manhattan 28 Quartz Sedna Gold / MOP - Emerald / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.28.60.55.007 (aka: 13155286055007) |
| Name: | 131.55.28.60.55.007 Constellation Manhattan 28 Quartz Sedna Gold / MOP - Emerald / Diamond |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.50 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan ref. 131.55.28.60.55.007 has a Sedna gold case with diamond-set bezel and a mother-of-pearl dial with sapphire-set hour markers.