Omega - 131.55.29.20.53.002
131.55.29.20.53.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold / Aventurine / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.29.20.53.002 (aka: 13155292053002) |
| Name: | 131.55.29.20.53.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold / Aventurine / Diamond |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation ref. 131.55.29.20.53.002 has a yellow gold case with diamond-set bezel and a yellow gold bracelet. Inside ticks the self-winding caliber 8701. The dial is made of aventurine.