Omega - 131.55.29.20.53.003
131.55.29.20.53.003 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Aventurine / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.29.20.53.003 (aka: 13155292053003) |
| Name: | 131.55.29.20.53.003 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Sedna Gold / Aventurine / Diamond |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The dramatic and enduring design of the OMEGA Constellation is characterised by its famous half-moons, “claws” on the case and mono-rang bracelet. This 29 mm 18K Sedna™ gold model features a diamond-paved bezel, blue aventurine glass dial with diamond hour markers and a date window at the 6 o'clock position. The bracelet, hands, OMEGA logo, Constellation star and diamond holders are also in 18K Sedna™ gold. At the heart of this timepiece is the OMEGA Co-Axial Master Chronometer Calibre 8701, visible through the domed scratch-resistant sapphire crystal.