Omega - 131.55.29.20.99.002
131.55.29.20.99.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold / Snow / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.29.20.99.002 (aka: 13155292099002) |
| Name: | 131.55.29.20.99.002 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold / Snow / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Diamonds |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation Manhattan reference 131.55.29.20.99.002 has a case and bracelet in Yellow Gold, both with 'Snow'-pattern diamond setting. The dial as well is set with diamonds in 'Snow'-pattern. This Constellation features emerald hour markers.