Omega - 131.55.29.20.99.005
131.55.29.20.99.005 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold - Diamond / Green Meteorite
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.29.20.99.005 (aka: 13155292099005) |
| Name: | 131.55.29.20.99.005 Constellation Manhattan 29 Co-Axial Master Chronometer Yellow Gold - Diamond / Green Meteorite |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Constellation 131.55.29.20.99.005 has a Sedna gold case with diamond-set bezel, and a Green meteorite dial. This watch is powered by caliber 8700, a self-winding movement with central seconds and date.