Omega - 131.55.39.20.52.002
131.55.39.20.52.002 Constellation Master Chronometer 39 Yellow Gold - Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.55.39.20.52.002 (aka: 13155392052002) |
| Name: | 131.55.39.20.52.002 Constellation Master Chronometer 39 Yellow Gold - Diamond / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.20 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2019, the Omega Constellation Master Chronometer combines a [DIAMETER ]mm case with the METAS-certified caliber 8801. Ref. 131.55.39.20.52.002 has a Yellow Gold case with a diamond-set bezel. The dial is Silver. This was added to the collection in 2019.