Omega - 131.58.34.20.61.001
131.58.34.20.61.001 Constellation Master Chronometer Small Seconds 34 Sedna Gold / Diamond / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Constellation |
| Reference: | 131.58.34.20.61.001 (aka: 13158342061001) |
| Name: | 131.58.34.20.61.001 Constellation Master Chronometer Small Seconds 34 Sedna Gold / Diamond / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.15 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the Omega Constellation Master Chronometer combines a 34.00mm case with the self-winding caliber 8803 with small seconds and date. Ref. 131.58.34.20.61.001 is executed in Sedna gold. The dial is Black. Both bezel and dial are set with diamonds.