Omega - 413.15.27.60.55.001
413.15.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / MOP / Bracelet / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 413.15.27.60.55.001 (aka: 41315276055001) |
| Name: | 413.15.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / MOP / Bracelet / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The stainless steel ref. 413.15.27.60.55.001 Deville Prestige has a diamond-set bezel and matching MOP dial.